Ułożenie kostki to nie lada zadanie. Wydaje się to proste, lecz tak naprawdę wymaga porządnego przygotowania. Poniżej przedstawimy Ci materiały, które najlepiej użyć podczas układania kostki brukowej oraz przedstawimy etapy jakie trzeba wykonać w odpowiedniej kolejności, by dobrze wyłożyć kostkę. Kostka brukowa to materiał bardzo powszechny jeśli chodzi o chodniki, podjazdy czy też parkingi. Jest odporna na deszcz i mróz. Doskonale nadaje się na ścieżki prowadzące do naszych domów jak również do ogrodowych alejek.

W każdym z powyższych przypadków kostka brukowa musi posiadać inną grubość. Dla nawierzchni spacerowych jest to około 4 cm, a na podjazdach i w miejscach o niskim wskaźniku ruchu samochodowego układa się zazwyczaj kostkę o około 2 cm grubszą niż w poprzednim przypadku, tj. 6 cm.

Poszczególne etapy układania kostki brukowej:

1. Korytowanie

Na samym początku musimy przygotować grunt pod nawierzchnię kostki. Zaczynamy od procesu zwanego korytowaniem. Polega on na usunięciu wierzchniej warstwy ziemi, do takiej głębokości, by umożliwiała położenie wszystkich warstw tak by ostatnia warstwa zrównała się poziomem z resztą gruntu. Najczęstszą głębokością na jaką się korytuje jest: 20 – 40 cm.

2.Wykonanie podbudowy

W następnej kolejności należy wyrównać dno koryta i wyłożyć odpowiednią warstwą podbudowy. Ta wykonana powinna być z kruszywa grubego, które wykładamy na dnie koryta i mocno zagęszczamy (ubijamy). Ważne: wykładamy grubszą warstwę kruszywa o jakieś 20% niż jest potrzebne, gdyż po ubiciu zmniejszymy jego objętość właśnie o 20%. Grubość uzyskanej podbudowy powinna wynosić około 20 cm dla standardowych tarasów i ścieżek, a bardziej obciążane nawierzchnie wymagają podbudowy o grubości 30 – 40 cm.

3. Układanie brzegów

Jeśli wykonaliśmy poprawnie poprzednie 2 kroki to możemy zacząć układać brzegi z kostki brukowej. Kostki o wielkości od 4,6 do 7 cm wymagają 6 centymetrowej grubości obrzeża. Jeśli mamy większe kostki musimy obrzeże mierzyć na 8 cm. Ważne: pamiętać musimy, aby każdy element obrzeża usadawiać na fundamencie przygotowanego z pół suchego betonu. Da nam to bardzo mocną i wytrzymałą strukturę.

4. Wykonanie podsypki

Gdy wykonamy podbudowę i ułożymy oporniki brzegowe, zabieramy się za podsypkę. Wykonujemy ją z drobnych odsiewek kamiennych. Jej docelowa grubość warstwy powinna wynosić około 3 – 5 cm. Zadanie jakie pełni podsypka jest znaczące. Ma ona mocno osadzić naszą kostkę. Ważne: po wysypaniu podsypki NIE UBIJAMY JEJ! Wyrównujemy ją przy pomocy jakiejś łaty lub nawet zwykłej deski. Niektóre osoby doradzają, by podsypkę wykonać z materiału piaskowo-cementowego. Jednakże to rozwiązanie utrudnia w przyszłości wszelkie prace poprawkowe.

5. Układanie kostki brukowej

Jeżeli mamy już załatwiona sprawę z podsypką możemy zabrać się do układania kostki brukowej. Teraz będzie to już dosyć prosta praca, gdyż co trudniejsze zostało wykonane w wcześniejszych krokach. Polega to na tym, że układamy każdą kostkę obok drugiej dobijając gumowym młotkiem tak, by dobrze zakotwiczyła się w podsypce.

6. Utrwalanie nawierzchni.

Po ułożeniu wszystkich kostek pozostało nam tylko utrwalenie nawierzchni.Jak to zrobić? Wysypujemy na całą nawierzchnię piasek kwarcowy, który powchodzi w szczeliny pomiędzy kostkami. Ten proces musimy wykonywać po tylekroć, aż materiał nie wypełni szczelnie wszystkich szczelin. Polecamy: możemy nawierzchnię polać wodą, by ta wsiąkając w szczeliny jeszcze bardziej ubiła piasek kwarcowy.

Gdy wykonamy te wszystkie kroki zgodnie z zaleceniami nasza kostka brukowa jest ułożona, a my możemy się cieszyć z eleganckiego tarasu, podjazdu czy ścieżki ogrodowej.